• V Brně se uskutečnil v řadě již čtvrtý ze série letošních českých festivalů vynálezců, inovátorů a tvůrců a opět slavil obrovský úspěch. Navštívilo jej 7 000 zvídavých lidí.
  • V roce 2019 festivaly proběhly také v Praze, Plzni a Mladé Boleslavi. O tento unikátní koncept projevují zájem i další krajská města jako Jihlava, České Budějovice a Ostrava.
  • Návštěvníci chtějí tvořit častěji. „Začínáme s místními novodobými kutily budovat otevřené dílny i v regionech,“ říkají organizátoři festivalů Maker Faire.

 

Brno, 23. října 2019 – První ročník festivalu Maker Faire v Brně o tomto víkendu přivítal 7 000 návštěvníků, jimž se představilo přes 100 nadšených tvůrců všeho druhu. Maker Faire je největší světová přehlídka inovací, kreativity a důmyslnosti, do které se zapojují nejen zapálení jednotlivci různých věkových kategorií, ale i celé rodiny s dětmi. Nejedná se o výstavu ani prodejní veletrh. Prostor brněnského výstaviště pavilonu A naplnila kreativita, tvoření a přátelská atmosféra. Návštěvníci vše zažívali doslova na vlastní kůži, zapojovali se do rozmanitých workshopů, vzdělávali se na přednáškách a mnoho „vynálezů“ si také sami vyrobili a odnesli domů.

 

V rámci pestrého programu mohli nejmenší návštěvníci rozvíjet svou tvořivost, například při výrobě závodních autíček ze dřeva, ti větší při pájení blikajících přívěsků a ti největší třeba přípravou chytrého ovladače domácnosti. Vedle prací s kůží a jiných řemesel se na stanovištích odehrávaly aktivity rozšiřující technické vzdělání, 3D tisk či programování. Pozornost upoutaly velké skupinové workshopy, při nichž si návštěvníci mohli vytvořit třeba „uchošťourové dělo“ nebo svítící přívěsky a domácí biokosmetiku. Výborně akci doplňoval, pro Brňáky již dobře známý, festival Prototyp zaměřený na umění a technologie. Ten se konal současně na stejném místě a zážitek tak obohatil o zajímavé instalace a umělecký přesah.

V samotném středu pozornosti každého Maker Faire stojí vždy makeři (tedy tvůrci) z dané lokality. „Chceme ukázat pestrost místního regionu, vyzdvihnout jeho tradiční řemesla, ale také dát prostor iniciativám a jednotlivcům, kteří se zaměřují na moderní technologie a jejich popularizaci. Trávíme mnoho času jejich hledáním a oslovováním, následně přípravou příjemného prostředí, aby pak – někteří mnohdy úplně poprvé – představili veřejnosti své záliby a nadchli návštěvníky,“ říká za organizátory Vojtěch Kolařík.

Organizátoři jsou s letošní odezvou spokojení a už plánují pokračování na příští rok. „Tak vysoká návštěvnost a pozitivní odezva návštěvníků nás mile překvapila a ještě více utvrdila v tom, že má smysl tento koncept šířit i do dalších měst. Již teď můžeme prozradit, že poslední březnový víkend následujícího roku se uskuteční druhý ročník  Maker Faire v Plzni,“ říká Kolařík.

Festival má blízko k důležitým současným trendům jako udržitelnost, soběstačnost, sdílená ekonomika a také k fenoménu otevřených dílen – tedy sdíleným prostorům, které nabízejí klasické nářadí, ale i moderní stroje široké veřejnosti. „Lidé se nás ptají, co bude dál. Kam mohou přijít tvořit, až festival skončí. Proto se snažíme vést dialog i s veřejnou správou a místními firmami a hledat cesty k zakládání otevřených dílen fungujících celoročně,” doplňuje Kolařík.

 

……………………………………………………………………………

 

O festivalu Brno Maker Faire

 

Festival organizuje iniciativa Make More, jejímž cílem je popularizace technického vzdělávání a tvoření a podpora vzniku otevřených dílen v České republice. Akce proběhla v rámci festivalu Prototyp, za spolupořadatelství Prototyp production z.s. Festival vznikl za podpory Jihomoravského kraje, statutárního města Brna a pod hrdým patronátem firmy PRUSA Research, světového výrobce 3D tiskáren. Program připravila i otevřená dílna FabLab Brno.

Maker Faire je festival a pestrá přehlídka nadšených tvůrců, kutilů, novodobých řemeslníků a vynálezců. Nabízí senzace pro nadšence, ale pobaví a vzdělá i celou rodinu. Zahrnuje prezentace, interaktivní workshopy i přednášky – to vše ve zcela neformální atmosféře. Festival staví tvořivost, řemesla a technické vzdělávání do zábavného a vzrušujícího světla. Dáváme prostor projektům a jednotlivcům z oblasti designu, řemesel a technologií se mnohdy poprvé ukázat světu. Koncept pocházející z USA se těší obrovskému zájmu po celém světě. Za jeden rok proběhne přibližně 200 festivalů, na nichž se prezentuje více než 20 000 makerů. Mezi ty největší patří například Maker Faire v New Yorku, Římě či Tokiu. Celková návštěvnost po celém světě se blíží k 1,5 milionu lidí.

Více o festivalu na webech makerfaire.cz a makemore.cz.